Kto potrzebuje przejść szkolenie z bhp? - ppoż

szkolenie bhp warszawa

Kurs udzielania pierwszej pomocy dla kierowców

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu ciąży na każdym obywatelu. Za nieudzielenie pierwszej pomocy mogą grozić różne kary, dlatego ważna jest znajomość zasad udzielania pomocy w konkre

Kto potrzebuje przejść szkolenie z bhp? - ppoż szkolenie bhp warszawa
tnych sytuacjach. Kursy z pierwszej pomocy przedmedycznej są prowadzone przez firmę działającą w branży BHP, która prowadzi także szkolenia PPOŻ oraz szkolenia BHP. Podstawowy kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest podczas kursu na prawo jazdy, w części teoretycznej. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest szczególnie istotna dla kierowców, ponieważ na drodze może dojść do wielu niebezpiecznych wypadków, w których poszkodowani będą wymagali pomocy. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może zapobiec doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej, a w niektórych przypadkach może nawet uratować życie takiej osobie. Ponadto w razie wypadku samochodowego należy pamiętać także o tym, żeby odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku i je oznakować, o czym uświadamia się kierowców podczas kursu.


Przepisy zawarte w Kodeksie Pracy

Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.


Kurs BHP na uczelni

Szkolenia BHP z pewnością kojarzą się z różnymi przedsiębiorstwami oraz zakładami pracy, jednak w wielu instytucjach ukończenie odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy także jest konieczne. Studenci pierwszego roku każdej uczelni w Polsce mają obowiązek ukończenia wstępnego szkolenia BHP, podczas którego zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa panującymi na uczelni wyższej. Szkolenie BHP dla uniwersytetów jest najczęściej przeprowadzane w formie e-learningu na specjalnej platformie internetowej, do której posiadają dostęp wszyscy studenci pierwszego roku. Na wielu uniwersytetach ukończenie szkolenia BHP jest konieczne, żeby uzyskać zaliczenie semestru akademickiego. Kursy BHP dla uczelni przeprowadzane w formie online posiadają wiele zalet, zapewniając dostęp do platformy internetowej wielu osobom, bez konieczności organizowania specjalnych spotkań seminaryjnych. Władze uczelni często współpracują z określoną firmą zajmująca się branżą BHP, która przeprowadza odpowiednie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


Karta wstępnego szkolenia BHP

Każdy pracownik zaczynający pracę w danym zakładzie lub firmie musi posiadać ukończone wstępne szkolenie BHP. Zadaniem wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.